BTSO Başkanı Burkay: "Bursa 3 milyar dolarlık yatırımı kaçırdı"

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, geçen yıl yer gösteremedikleri için Bursa'nın en az 2-3 milyar dolarlık yabancı yatırım kaçırdığını söyledi. Burkay, Türkiye'de 2014 yılı ocak-kasım döneminde kurulan yabancı sermayeli firma sayısı 41 bin 383 olurken; Bursa gibi üretim, ticaret ve ihracatın merkezi bir kentte bu rakamın 19'da kaldığını anlattı.

Yabancıların Bursa'da yatırım yapmak için alan tahsisi istediğini, ancak böyle bir alanlarının olmadığını bildiren Burkay, "Bursa'da yüksek teknolojili yatırımların yapılacağı yeni bir ihtisas OSB'ye ihtiyaç var" dedi.

Geçen yıl yer gösteremedikleri için Bursa'nın en az 2-3 milyar dolarlık yabancı yatırım kaçırdığı bilgisini veren Burkay, Bursa'ya yatırım yapmak isteyen şirketlerle sürekli bir araya geldiklerini, rağbetin ağırlıklı olarak otomotiv, otomotiv yan sanayi ve makine sektörüne yönelik olduğunu kaydetti.

Burkay, şu anda Bursa'ya Avrupa'dan raylı sistem alanında yatırım yapmak isteyen 2 büyük şirket olduğunu aktararak, bu şirketlerin Doğu Avrupa'daki üretimlerini ve Ar-Ge merkezlerini Türkiye'ye kaydırmak istediğini dile getirdi.

Yüksek teknolojili bir bölge oluşturmak için çalıştıklarını anlatan Burkay, "Yeni kuracağımız alan; içinde lojistik merkezinin planlandığı, raylı sistemlerin ve otobanın içinden geçtiği, liman ile bağlantısı olan bir yer olacak. Bu çalışmayı Başbakanımız, Sanayi Bakanımız, Bursa Valimiz ile Bursa Büyükşehir Başkanımızın koordinasyonuyla birlikte götürüyoruz. Gelinen noktada tüzel kişilik oluşmaya başladı. 2016'nın sonunda yeni bir OSB hayata geçmiş olacak" şeklinde konuştu.

"Mevcut şirketler bile işlerini büyütmek için Bursa'daki OSB'lerde yer bulamıyor"İbrahim Burkay, mevcut şirketlerin bile işlerini büyütmek için Bursa'daki OSB'lerde yer bulamadığını söyledi.

Firmaların aslında Ar-Ge'ye harcaması gereken parayı binaya, arsaya harcadığını aktaran Burkay, Avrupalı 3 büyük fon ile görüştüklerini, firmalara yatırımlarında ihtiyaçları olan binaları yapıp vereceklerini belirterek, "Bu Türkiye'de bir ilk olacak. Firma bize geldiğinde yapacağı yatırımın cinsine göre istediği binayı yapıp, 15 yıl vadeli, binaya para harcamadan çok ucuz finansman imkanları ile onları fonlayacağız" dedi.

Uzak Doğudaki bütün ülkelerin bu sistemi uyguladığını anlatan Burkay, oradaki hiçbir firmanın yatırım için binasını kendisinin yapmadığını kaydetti.

Bursa uzay, havacılık, savunma ve raylı sistemler alanında dönüştürüldüğü zaman, kentin halihazırda 14 milyar dolar olan ihracatını 75 milyar dolara çıkarabileceğini vurgulayan Burkay, mevcut durumla 75 milyar dolarlık ihracatın yakalanmasının mümkün olmadığını dile getirdi.

Renault'ın yaptığı yatırımla Bursa'nın ihracatına 3,5-4 milyar dolarlık katkı koyduğuna dikkati çeken Burkay, böyle 2 şirketin yatırımının kentin ihracatına 7 milyar dolarlık katkı yapacağı anlamına geldiğini ifade etti.

BTSO olarak yaklaşık 27 üniversite ile iş birliği içinde olduklarını anlatan Burkay, Bursa'ya 4 mükemmeliyet merkezi kazandıracaklarını, ikisine başladıklarının altını çizdi.

 


onlar icin bir kap su

SFbBox by PSD-Loft.com Website